← Fixed sum: one side falls, other rises · Two-Category Counts from a Total

Fixed sum: one side falls, other rises · 12 practice problems

4.NBT.B.54.NBT.B.45.OA.A.24.OA.A.3

0 / 12 solved

Generated variants — 12

Freshly produced from the archetype’s parameters — problem, figure, and solution derived together.

Variant 1 easy

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 300300 won and each juice box costs 500500 won. He bought 2020 items in all and paid 74007400 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 2 easy

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 250250 won and each juice box costs 400400 won. He bought 2525 items in all and paid 76007600 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 3 easy

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 500500 won and each juice box costs 700700 won. He bought 1515 items in all and paid 83008300 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 4 easy

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 450450 won and each juice box costs 600600 won. He bought 1818 items in all and paid 90009000 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 5 medium

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 350350 won and each juice box costs 550550 won. He bought 2222 items in all and paid 99009900 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 6 medium

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 900900 won and each juice box costs 15001500 won. He bought 1010 items in all and paid 1080010800 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 7 medium

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 400400 won and each juice box costs 650650 won. He bought 2020 items in all and paid 1100011000 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 8 medium

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 700700 won and each juice box costs 10001000 won. He bought 1414 items in all and paid 1130011300 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 9 hard

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 800800 won and each juice box costs 12001200 won. He bought 1212 items in all and paid 1160011600 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 10 hard

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 600600 won and each juice box costs 850850 won. He bought 1616 items in all and paid 1160011600 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 11 hard

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 10001000 won and each juice box costs 14001400 won. He bought 1111 items in all and paid 1340013400 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Variant 12 hard

At the store, Wujin bought snacks and juice boxes. Each snack costs 550550 won and each juice box costs 750750 won. He bought 2424 items in all and paid 1620016200 won. How many snacks and how many juice boxes did Wujin buy?

Where next?

← Back to the problem: Fixed sum: one side falls, other rises