← Find the per-unit-weight rate first · Multiplicative Comparison and Unit Rate

Find the per-unit-weight rate first · 12 practice problems

3.OA.A.33.MD.A.2

0 / 12 solved

Generated variants — 12

Freshly produced from the archetype’s parameters — problem, figure, and solution derived together.

Variant 1 easy

At the produce stand, Mia's mom buys 4 lb4\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $2\$2 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 1 lb1\ \text{lb} of pork that costs $7\$7 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 2 easy

At the produce stand, Mia's mom buys 2 lb2\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $3\$3 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 2 lb2\ \text{lb} of pork that costs $7\$7 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 3 easy

At the produce stand, Mia's mom buys 1 lb1\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $7\$7 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 1 lb1\ \text{lb} of pork that costs $5\$5 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 4 easy

At the produce stand, Mia's mom buys 2 lb2\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $5\$5 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 2 lb2\ \text{lb} of pork that costs $9\$9 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 5 medium

At the produce stand, Mia's mom buys 3 lb3\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $2\$2 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 1 lb1\ \text{lb} of pork that costs $10\$10 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 6 medium

At the produce stand, Mia's mom buys 1 lb1\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $9\$9 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 2 lb2\ \text{lb} of pork that costs $12\$12 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 7 medium

At the produce stand, Mia's mom buys 2 lb2\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $6\$6 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 2 lb 8 oz2\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $8\$8 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 8 hard

At the produce stand, Mia's mom buys 3 lb3\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $3\$3 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 1 lb 8 oz1\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $8\$8 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 9 hard

At the produce stand, Mia's mom buys 1 lb1\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $8\$8 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 4 lb 8 oz4\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $6\$6 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 10 hard

At the produce stand, Mia's mom buys 2 lb2\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $4\$4 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 3 lb 8 oz3\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $4\$4 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 11 medium

At the produce stand, Mia's mom buys 1 lb1\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $5\$5 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 3 lb 8 oz3\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $6\$6 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Variant 12 hard

At the produce stand, Mia's mom buys 1 lb1\ \text{lb} of cherry tomatoes that cost $4\$4 per 8 oz8\ \text{oz}. At the butcher, she buys 1 lb 8 oz1\ \text{lb}\ 8\ \text{oz} of pork that costs $9\$9 per pound. How much does Mia's mom spend in all on the cherry tomatoes and the pork?

Where next?

← Back to the problem: Find the per-unit-weight rate first