← Set up an expression and compute in order · Apply a Newly Defined Operation

Set up an expression and compute in order · 12 practice problems

3.OA.A.33.OA.D.8

0 / 12 solved

Generated variants — 12

Freshly produced from the archetype’s parameters — problem, figure, and solution derived together.

Variant 1 easy

One eraser costs $1.20\$1.20 and one pair of scissors costs $1.30\$1.30. The teacher wants to give every one of the 1515 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 2 easy

One eraser costs $0.75\$0.75 and one pair of scissors costs $0.80\$0.80. The teacher wants to give every one of the 2020 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 3 easy

One eraser costs $0.95\$0.95 and one pair of scissors costs $1.05\$1.05. The teacher wants to give every one of the 2020 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 4 easy

One eraser costs $0.85\$0.85 and one pair of scissors costs $0.90\$0.90. The teacher wants to give every one of the 2424 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 5 medium

One eraser costs $0.60\$0.60 and one pair of scissors costs $0.65\$0.65. The teacher wants to give every one of the 2525 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 6 medium

One eraser costs $1.10\$1.10 and one pair of scissors costs $0.90\$0.90. The teacher wants to give every one of the 2828 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 7 medium

One eraser costs $0.40\$0.40 and one pair of scissors costs $0.55\$0.55. The teacher wants to give every one of the 3030 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 8 medium

One eraser costs $0.90\$0.90 and one pair of scissors costs $0.95\$0.95. The teacher wants to give every one of the 3030 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 9 hard

One eraser costs $0.25\$0.25 and one pair of scissors costs $0.75\$0.75. The teacher wants to give every one of the 3232 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 10 hard

One eraser costs $0.70\$0.70 and one pair of scissors costs $0.80\$0.80. The teacher wants to give every one of the 3535 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 11 hard

One eraser costs $0.50\$0.50 and one pair of scissors costs $0.45\$0.45. The teacher wants to give every one of the 4040 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Variant 12 hard

One eraser costs $0.35\$0.35 and one pair of scissors costs $0.65\$0.65. The teacher wants to give every one of the 5050 students in Mia's class one eraser and one pair of scissors. How much money is needed in all to buy the erasers and the scissors?

Where next?

← Back to the problem: Set up an expression and compute in order