← Combine two graphs to find totals · Read and Scale a Data Graph

Combine two graphs to find totals · 8 practice problems

3.MD.B.34.OA.A.3

0 / 8 solved

Generated variants — 8

Freshly produced from the archetype’s parameters — problem, figure, and solution derived together.

Variant 1 easy

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying bread.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 1010 1111 1313 99

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $1.00\$1.00 $0.80\$0.80 $0.90\$0.90 $1.20\$1.20

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 5 10 15 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 2 easy

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying bread.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 88 1212 1010 1414

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $0.90\$0.90 $0.60\$0.60 $0.80\$0.80 $1.10\$1.10

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 10 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 3 medium

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying ice cream.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 66 99 1212 1515

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $0.80\$0.80 $0.70\$0.70 $0.60\$0.60 $1.00\$1.00

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 5 10 15 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 4 medium

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying crackers.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 1515 1010 1212 88

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $1.20\$1.20 $1.00\$1.00 $0.50\$0.50 $0.90\$0.90

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 10 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 5 medium

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying crackers.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 1212 1616 1010 1414

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $1.10\$1.10 $0.75\$0.75 $0.95\$0.95 $0.60\$0.60

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 10 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.25 $0.50 $0.75 $1.00 $1.25 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 6 hard

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying ice cream.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 77 1313 1616 1111

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $0.60\$0.60 $0.70\$0.70 $0.80\$0.80 $1.40\$1.40

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 5 10 15 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 7 medium

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying bread.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 1212 1414 1616 1010

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $1.00\$1.00 $0.80\$0.80 $0.70\$0.70 $1.20\$1.20

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 10 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream
Variant 8 hard

Mr. Park's class surveyed the number of each snack they bought at the school store and the price of one of each snack. The results are shown in the two bar graphs below. Find how much money the class spent buying juice.

Number of snacks bought (unit: items)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Count 2020 1414 1616 1818

Price of one snack (unit: dollars)

Snack Crackers Juice Bread Ice cream
Price $1.50\$1.50 $0.90\$0.90 $0.70\$0.70 $1.30\$1.30

The data are shown as two bar graphs. The first (horizontal) bar graph shows how many of each snack were bought; the second (vertical) bar graph shows the price of one of each snack in dollars.

Number of Snacks Bought 0 10 20 Count (items) Crackers Juice Bread Ice cream Price of One Snack $0 $0.50 $1.00 $1.50 Crackers Juice Bread Ice cream

Where next?

← Back to the problem: Combine two graphs to find totals